چندین مثال تبلیغاتی از دروغ سیزده

نویسنده:
مدت زمان مطالعه: با موضوع: اشتراک گذاری:

چندین مثال تبلیغاتی از دروغ سیزده را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم اما بهتر است که قبل از مثال ها اصلا توضیح دهیم که دروغ سیزده چیست و فلسفه آن از کجای دنیا می آید و آیا اصلا وارد ایران شده است یا نه ؟

دروغ سیزده

به طور کلی به روز یکم آوریل دروغ سیزده می گویند و همچنین در خیلی از کشورها مثل یه روز ویژه با گفتن دروغ‌ هایی به شوخی با یک دیگه می پردازند. توی فرهنگ ما ایرانی ها دروغ سیزده همون روز سیزده بدر هست اما این را هم باید بگوییم که آغازماه آوریل یک روز پیش از سیزده نوروز می‌باشد، و این هم‌ دقیقا روزیه که ما ایرانی های شروع به جشن و شادی می کنیم و شوخی به اسم دروغ سیزده بگوییم.

در کشورهای انگلیس، اتریش، نیوزیلند و زیمباوه دروغ‌گویی در این روز از صبح تا ظهر ادامه پیدا می‌ کند و شخصی که پس از ظهر دروغی بگوید احمق آوریل (April Fool) لقب می‌گیرد اما در مناطق دیگر تا پایان روز ادامه دارد.

ریشه دروغ سیزده

گمانه زنی های مختلفی در مورد ریشهٔ این رسم مطرح است. یکی از معروفترین آنها پیدایش دروغ آوریل را به اقدام شارل نهم پادشاه فرانسه در سال 1564 نسبت می دهد که در هنگام اصلاح تقویم گریگوری جشن های سال نو را از اول آوریل به اول ژانویه منتقل کرد. پس از آن مخالفان این تغییر همچنان در روز اول آوریل به دید و بازدید عید می رفتند دوستان و آشنایان شان این افراد را که بر برگزاری عید در روز اول آوریل اصرار داشتند، دست انداخته و سرِ کار گذاشته و آن ها را «احمق‌های آوریل» می نامیدند.

نکته : دروغ سیزده ویژه سن خاصی نیست بلکه مناسب همه است و اکثرا با آن سرکار دارند.

در ادامه نمونه های جالبی از دروغ سیزده میگوییم که شرکت هایی بزرگ از دروغ سیزده برای جلب توجه بیشتر مشتریان خود در تبلیغات به کار برده اند و به موفقیت های چشم گیری هم دست پیدا کرده اند تا جایی که حتی با معرفی یک محصول یا نرم افزار جدید و غیرواقعی هم پیش رفته اند. در زیر نمونه های زیادی از این دروغ های بسیار بزرگ رو آورده ایم پس با ما همراه باشید.

چندین مثال تبلیغاتی از دروغ سیزده

 • کج شدن برج میلاد دروغ سیزده جالب
 • همبرگر مخصوص چپ دست ها
 • وایرلس رایگان از طریق فاضلاب
 • انتقال 500 میلیون یورویی لیونل مسی به رئال مادرید
 • دروغ سیزده رزرو اتاق در ماه
 • احساس بی وزنی بر روی زمین
 • دروغ سیزده جالب دیسکاوری
 • رنگی شدن تلویزیون با نایلون
 • ساعت بزرگ بن
 • آب روی مریخ
 • دروغ بزرگ شرکت گوگل
 • همکاری با گوگل در صفحه جستجو (2011)

کج شدن برج میلاد دروغ سیزده جالب

معلوم نیست كه اولین دروغ سیزدهم فروردین را چه كسی گفته، اماشاید بتوان گفت اولین دروغ روز سیزده فروردین را سید ابراهیم نبوی طنز پرداز ایرانی كه آن زمان در روزنامه "نشاط" بود گفت. این دروغ جنجالی کج شدن برج میلاد در سال 83 پخش شد هیچ پایه ای نداشت و فقط برای تیراژ بالاتر یک دروغ سیزده جالب به وجود اومده بود.

همبرگر مخصوص چپ دست ها

دقیقا به یاد ندارم اما فکر کنم حدود سال 1998 بود که مجله بزرگ امروز آمریکا به تبلیغ محصول جدید خود مخصوص چپ دست ها پرداخت. آن ها دروغ سیزده ی خود را با ارائه همبرگرهای آماده مخصوص چپ دست ها شروع کردند و گفتند که تمام محتویات همبرگر در سمت چپ چیده خواهد شد. مدتی بعد به همه گفتد که این تبلیغ تنها دروغ سیزده بوده ولی در این مدت افراد زیادی برای امتحان این محصول به شعب برگرکینگ مراجعه کردند.

وایرلس رایگان از طریق فاضلاب

شرکت گوگل با دروغی بزرگ هیجان آفرید Google TiSP خبر وایرلس مفده را از طریق پوشش شبکه فاضلاب به فیبر نوری منتشر کرد. اونا اینطور جلوه دادند که اگر در سایت ثبت نام کنید بسته ویژه ای برایتان ارسال خواهیم کرد شاید این دروغ روزی به واقعیت تبدیل بشه...

انتقال 500 میلیون یورویی لیونل مسی به رئال مادرید

سیزده بدر سال نو و پنج بود که سایت های خارجی خبر جابه جایی لیونل مسی رو انتشار دادند.
خیلی ها این خبر رو باور کردند. اخبار ورزشی هم این خبر رو اعلام کرد ولی بعد مشخص شد که این خبر دروغ آوریل و یک دروغ سیزده جالب بوده.

دروغ سیزده رزرو اتاق در ماه

سال 2009 بود که مدیران سایت رزرو آنلاین هتل دروغی بسیار بزرگی در مورد امکان رزرو اتاق در ماه را روی سایت خود قرار دادند، آنها حتی در دروغ سیزده خود قیمت اتاق ها را هم برای مشتریان تعیین کرده بودند. همین دروغ سیزده کافی بود که کلی بازدید کننده در سراسر جهان به سمت سایت خودشان بکشانند.

شما هم میتونید با یک دروغ سیزده کلی به سایت خود بازدید کننده وارد کنید.

احساس بی وزنی بر روی زمین

چندین سال پیش یک ستاره شناس سوئدی اعلام کرد کسانی که ساعت 9 و 47 دقیقه و 20 ثانیه آوریل
به هوا بپرند میتوانند احساس بی‌وزنی فضایی رو تجربه کنند. خنده دار تر از اون هم این بود که خیلی‌ها
در آن روز به هوا پریدند و مدعی شدند که بی وزنی را تجربه کردند.

دروغ سیزده جالب دیسکاوری

در سال 1995 نشریه دیسکاوری اعلام کرد که یک گونه جدید جانوری در قطب شمال کشف شده که حتی
در زمستان هم سرش گرم می ماند. به زودی این خبر با نام دروغ آوریل تکذیب شد.

رنگی شدن تلویزیون با نایلون

در سال 1962 تنها کانال تلویزیونی سوئد برای دروغ آوریل اعلام کرد که فناوری های جدیدی به امواج اضافه شده و مردم می توانند با کشیدن یک لایه نایلون، تصاویر را رنگی ببینند. تلویزیون رنگی 8 سال بعد از این جریان وارد بازار شد.

ساعت بزرگ بن

این خبر در سال 1980 از شبکه بی بی سی پخش شد و بی بی سی گفت که در آینده ای نزدیک ساعت
بزرگ بن دیجیتالی خواهد شد. پس از پخش این خبر موجی از نارضایتی را به وجود آورد. خیلی ها مخالف
دست زدن به ترکیب تاریخی این بنا بودند دروغی که هرگز عملی نشد.

آب روی مریخ

درسال 2002 ناسا هم وارد این دروغ بازی ها شد و اعلام کرد گزارشاتی از وجود آب بر روی مریخ را دریافت کرده است. این خبر در اول آوریل مصادف با سیزده فروردین انتشار یافت.

دروغ بزرگ شرکت گوگل

معرفی سرویس کاغذ جیمیل از شرکت گوگل توانست هیجانی را در بین مردم ایجاد کند.
گوگل گفت که ایمیل ها را با کیفیت بالا چاپ میکند و به آدرس مخاطبان می فرستد.

همکاری با گوگل در صفحه جستجو

سال 2011 باز هم گوگل دروغ سییزده ای را گفت. گوگل از جمله شرکت هایی است که علاقه زیادی به دروغ سیزده نشان میدهد، امسال نیز میتوان انتظار دروغ جدید از این شرکت داشت. اگر دقت کرده باشید هنگام تایپ در نوار جستجو، گوگل عبارت شما را حدس زده و تکمیل میکند. در دروغ سیزده سال 2011، گوگل ادعا کرد که این کار توسط کارمندان این شرکت انجام میگیرد و قصد دارد افرادی را برای انجام این کار استخدام کند. در پایین صفحه اصلی گوگل لینکی برای درخواست استخدام و همکاری قرار داده بودند.

قوطی های آبی رنگ را نخرید

پپسی در دروغ 13 خود اطلاعیه ای مبنی بر قوطی های هوشمند منتشر کرد براین اساس که از این پس اگر تاریخ انقضای محتویات قوطی های پپسی بگذرد رنگ قوطی آبی خواهد شد پس از خرید قوطی های آبی رنگ خودداری کنید.
همین دروغ سیزده منجر به تریکیده شدن فروش پیسی شد.

اگه حال گفتن یه دروغ باحال رو داری میتونی اونو با وب پیشتاز در میان بزاری.