نوفالو (nofollow) چیست؟

نویسنده:
مدت زمان مطالعه: با موضوع: اشتراک گذاری:

نوفالو (nofollow) چیست؟ برای دانستن اینکه کد نوفالو چیست و کجا آنرا بکار ببریم ابتدا باید اعتبار یک صفحه توسط موتورهای جستجو را بهتر بشناسیم. اعتبار یک صفحه هم به لینک ورودی و خروجی صفحه بستگی دارد.

در ادامه درباره لینک‌های نوفالو (nofollow) چیست؟ و چه معنایی دارد، صحبت خواهیم کرد، فرق بین لینک فالو Follow و لینک نوفالو NoFollow را میگوییم و همینطور چه تاثیری این لینک‌ها و بک لینک‌ها در سئو و افزایش‌ رتبه وبسایت خواهند داشت را در این مقاله وب پیشتاز میپردازیم.

کد نوفالو (nofollow) چیست؟

کد نوفالو به صورت rel="nofollow" تعریف می‌شود، در تگ‌های <a></a> است. به موتورهای جستجو می‌فهماند نباید دنبال این لینک بروند.
طبیعتا ذکر کردن یا نکردن rel="dofollow" تفاوتی ندارد و کل لینک‌ها به صورت پیش فرض به صورت dofollow تصور می‌شوند. این کد به این معناست که شما به گوگل اعلام می‌کنید مسیر طی شده برای دستیابی به لینک را برای اعتبار بخشی به سایت شما مد نظر قرار دهد.

لینک ورودی به صفحه

فرض کنید یک صفحه در سایت با موضوع آشپزی دارید. اگر درون سایت شما از 50 صفحه به این صفحه لینک شده باشد، و از سایت‌های دیگر نیز از 20 مکان به این صفحه لینک شده باشد برای صفحه آشپزی 70 لینک ورودی دارید.

لینک خروجی از صفحه

اگر صفحه آشپزی به35 صفحه دیگر لینک‌کنید که 27 صفحه درون‌سایت و 8 صفحه خارج‌سایت باشد به‌این 35 لینک‌خروجی می‌گویند.

الان 105 لینک در ارتباط با صفحه اصلی شما می‌باشد، موتورهای جستجو زمان بررسی صفحه اصلی شما تمام  105 لینک را بررسی کرده و با توجه به اعتبار این صفحات (پیج رنک و عوامل سئو) پیج رنک شما را محاسبه می‌کنند. همین شرایط برای سایت‌های در ارتباط با شما وجود دارد و یک رابطه دوطرفه را تشکیل می‌دهد مگر اینکه شما با استفاده از کد نوفالو (nofollow) راه ارتباطی را مسدود کنید.

چرا باید از کد نوفالو استفاده کرد؟

  • استفاده از این کد به صورت پیشفرض برای لینک‌های موجود در انجمن‌ها و یا نظرات کاربران بسیار ضروری است.
  • جلوگیری از اسپمرها
  • جلوگیری از کاهش اعتبار شما
  • بد نیست در برخی صفحات خود از کد nofollow استفاده کنید تا به گوگل اعلام کنید از این کد در جاهایی که لازم است استفاده می‌کنید.
  • بک لینک‌های پولی
  • استفاده از لینک‌های nofollow برای لینک‌های ورودی به سایت
  • جلوگیری از تکراری شدن محتوا

پیدا کردن لینک نوفالو با inspect

بر روی صفحه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه view source را انتخاب کنید (Ctrl + U) بعد با زدن کلیدهای Ctrl + F عبارت nofollow را تایپ میکنیم به همین سادگی!!!

فرق متاتگ nofollow با نوفالو (nofollow) چیست؟

جدا از ساختار این دو، متاتگ nofollow فرق مهمی با لینک nofollow دارد، وقتی ما از متاتگ زیر در صفحه‌ای استفاده می‌کنیم:
<meta name=”robots” content=”nofollow”>
به ربات موتورهای جستجو می‌گوید که هیچ یک از لینک‌های داخلی و خارجی را دنبال نکن، انگار ما در تک تک لینک‌ها از اتریبیوت nofollow استفاده کرده‌ایم. اما اگر نخواهیم از این روش استفاده کنیم باید برای هر لینکی که قصد داریم nofollow شود از اتریبیوت nofollow استفاده کنیم.

گوگل هرروز هوشمند‌تر می‌شود و این هوشمندی وابسته به مشخصه فالو و نوفالو بودن لینک نیست.

چگونه می‌توانیم بررسی کنیم که آیا لینک نوفالو است یا خیر؟

بر روی هر صفحه وبی که می‌خواهید لینک نوفالو آن را بررسی کنید، کلیک راست می‌کنیم، سپس بر روی inspect کلیک کرده، کلیدهای Cntrl+Shift+C را فشار دهید و بعد اشاره گر را به سمت لینک حرک دهید. پس از آن می‌توانید بررسی کنید که آیا تگ نوفالو اضافه شده است یا خیر.

البته برای افراد حرفه‌ای که دائما می‌خواهند از فالو و نوفالو بودن لینک‌ها اطلاع یابند، افزونه‌هایی برای مرورگر کروم و فایرفاکس وجود دارد که می‌توانند به طور اتوماتیک این دو لینک را از روی تفاوت رنگ‌ها تشخیص دهند.

نکته:اگر rel را مساوی nofollow دیدید به‌منظور نوفالو بودن لینک است در غیر این‌صورت لینک انتخابی شما فالو است.

نکته: استفاده از Dofollow بعنوان یک کد کارایی خاصی ندارد و تنها نشان دهنده نوفالو نبودن لینک است.

نکته: لینک‌های داخلی سایت را سعی نکنید نوفالو کنید چرا که اثر منفی در سئو داخلی سایت شما خواهد داشت.

نکته: اگر سایتی برای آن تبلیغات ثبت کرده‌اید یک‌سایت اسپم باشد با تبلیغ‌دادن به‌چنین سایتی شما نیز تحت تاثیر قرارمی‌گیرید.

چرا و چه موقع شما باید لینک های خروجی وردپرس را نوفالو کنیم؟

موتور های جستجو مثل گوگل از سیگنال های مختلفی برای افزایش ورودی یک سایت استفاده می کنند. یکی از این فاکتور های مهم لینک های ورودی سایت هاست. زمانی که شما به سایتی لینک می دهید یعنی از کیفیت سایت خود بخشی را به این سایت میبخشید.
سایت‌هایی که شما به آنها لینک میدهید از تعداد سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند بیشتر شود پس کیفیت سایت شما از بین خواهد رفت.

اگر به دنبال آموزش کامل سئو هستید مقالات سایت وب پیشتاز از دست ندهید.

پس همانطور که اطلاع دارید داشتن لینک های خروجی زیاد باعث افت کیفیت سئوی سایت شما خواهد شد، اما در صورتی که لینک ها را nofollow کنید به ربات های گوگل اطلاع داده اید که این لینک خروجی هست و نیازی به وارد شدن به این لینک نیست، پس ربات های گوگل آن لینک خروجی را اصلا لینک در نظر نمی گیرند! پس این روش بسیار مناسبی برای افزایش سئو هست.

برای nofollow کردن لینک ها باید از خصوصیت rel=”nofollow” استفاده کنید. یک مثال:

<a href="https://webpishtaz.com" rel="nofollow">قالب وردپرس</a>
وردپرس بصورت پیش‌فرض خاصیت نوفالو لینک‌ها نمیدهد, شما می‌توانید بصورت دستی از ویرایش متن وردپرس برای تغییر کدها استفاده کنید.
زمان یک فاکتور کلیدی برای ما وبمسترها هست بهتره از افزونه وردپرس برای راحت‌تر کردن خودمون استفاده کنیم.

چکار کنیم که نوفالو باعث افت کیفیت سایت نشود

حیلی راحته ! فقط کافیه :

لینک‌ها را nofollow کنید تا لینک‌های خروجی زیادی که باعث افت کیفیت سایت شما میشوند نداشته باشید.

لینک سازی داخلی با لینک های فالو

شما وقتی میخواهید در بطن متن، لینک هایی به بقیه مطالب سایت بدهید، پیشنهاد می‌شود:
از لینک‌های فالو استفاده کنید تابه ربات‌ها بگویید به‌دنبال این صفحات بروند و رنک‌لینک صفحه را بین لینک‌ها تقسیم کنند.

لینک تبلیغات سایتتمان نوفالو یا فالو باشد؟

بهتر است آنها را به صورت nofollow بدهید تا شامل جریمه گوگل نشوید.

لینک شبکه های اجتماعی نوفالو یا فالو باشد؟

گاهی افراد تصور می‌کنند که لینک دادن نوفالو (nofollow) چیست؟ لینک دادن در شبکه های اجتماعی به شکل فالو باعث ایجاد مشکل در اعتبار آن صفحه می‌شود، نه اینطور نیست. لینک دادن به شبکه های اجتماعی نه تنها مشکلی در سئو ندارد بلکه بسیار کار مفیدی هست و چنین کاری از امتیاز صفحه شما کم نخواهد کرد.

برای جلوگیری از لینک سازی سایتهای اسپم چه کنیم؟

جلوگیری از تاثیر سایت‌های اسپم یکی از مهم‌ترین عمل‌هایی هستند که توسط لینک نوفالو صورت می‌گیرد. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم ممکن است در بخش نظرات سایت شما لینک هایی نامناسب و اسپم وجود داشته باشد و یا در قسمتی از متن یا صفحات خود سایتی اسپم لینک کرده باشید که بهتر است در این شرایط از کد نوفالو یا همان لینک Nofollow استفاده کنید تا تاثیر منفی این نوع سایت‌های مخرب را کاهش دهید، چرا که یکی از دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل می‌تواند همین موضوع باشد که سایت شما را دچار مزرعه‌ای از لینک‌های اسپم می‌کند.

برای جلوگیری از تکراری شدن محتوا در سایت چه کنیم؟

ممکن است شما قصد داشته باشید محتوایی که دارای دو آدرس است را لینک کنید، در این صورت اگر از کد فالو استفاده کنید محتوای تکراری گوگل برای شما در نظر می‌گیرد به همین منظور بهتر است یکی از لینک‌ها را با استفاده از کد نوفالو درج کرده تا موتور جستجو فقط به دنبال یک لینک برود، محتوای تکراری هم می‌تواند یکی از دلایل پنالتی شدن سایت در گوگل شود.

اگر در نوفالو (nofollow) چیست؟ مشکلی داشتید می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما امشاوره بگیرید.