نکات مهم در طراحی تجربه کاربری سایت

نویسنده:
مدت زمان مطالعه: با موضوع: اشتراک گذاری:

نکات مهم در طراحی تجربه کاربری سایت را هر طراح و یا فعال در زمینه ی طراحی و ساخت سایت باید بداند. اگر شما هم یک نفر از فعالان این حوزه هستید و یا می خواهید قدم اول را برای ورود در این زمینه بردارید ، این مطلب را از دست ندهید.

هرچه در دنیای وب بیشتر قدم می‌گذاریم ، می‌بینیم که طراحی صحیح و تاثیرگذار صفحات وب دشوارتر و رقابتی‌تر می‌شود.
روزی بود که صفحات وب بسیار ساده بود چون هنوز تکنولوژی‌های مبتی بر وب، شکل و قالب خاصی به خود نگرفته بودند، هنوز انواع دیوایس‌هایی مثل : تبلت ، گوشی ، لپ تاپ به اندازه امروز، مورد استفاده مردم نبود.

بارزترین مولفه طراحی، کاربر است. اولویت اول طراح رابط کاربری، درک انتظار کاربر و چگونگی استفاده از یک رابط است. 

در مقاله ما 5 نکته‌ی کاملا مهم و کاربردی را برای شما آورده‌ایم تا با مفاهیم نکات مهم در طراحی تجربه کاربری سایت و نکات کلیدی طراحی UI آشنایی پیدا کنید.

روند طراحی رابط کاربری  UI با طراحی UX

در بسیاری از موارد این دو مورد به اشتباه به جای یکدیگر بیان می‌شوند. اما بهتر است بدانید که UI نقشی مهم را در UX بازی می‌کند و می‌توان آن را به نوعی زیر مجموعه‌ی طراحی UX در نظر گرفت و دامنه ی UX را وسیع و گسترده‌تر دانست. البته این به معنای بی‌اهمیتی و یا حتی کم اهمیت بودن رابط کاربری نیست. 

طراحان UI برای شروع کار باید اطلاعات زیادی جمع آوری کنند تا یک پروژه را با کیفیت عالی به ثمر برسانند. اطلاعات لازم برای شروع کار مواردی مانند احتیاج و نیاز های کاربر ، نحوه ی رفتار و کار کاربران با صفحات سایت ، سلسله مراتب و ارتباط موجود میان محتوا و محصولات و … هستند.

سوالاتی که ممکن است طراحان در این مرحله بپرسند عبارتند از :

     ۱. یک  کاربر توقع دارد رابط چه کاری انجام دهد؟
     ۲. کاربر با تکنولوژی چقدر راحت است؟
     ۳. کاربر در یک دوره فعالیت عادی چقدر از رابط استفاده می کند؟

شناخت مخاطبین

 اگر شما در حال آماده سازی و ایده ‌پردازی برای ساخت یک وبسایت هستید، ابتدا باید کاربران و مخاطبان خود را بشناسید و بدانید که چه چیز هایی نیاز است تا وبسایت شما کارآیی لازم را برای آن ها را داشته باشد.

یک تصویر کامل و واضح از همه ی آنچه که کاربران را به سایت شما می کشاند را داشته باشید.
اگر در پیدا کردن جواب این سوالات سردرگم شده اید اصلا نگران نباشید و سری به وبسایت های برتر که در حوزه ی موضوع شما فعال هستند بزنید و ببینید که چه امکاناتی به کاربران خود ارائه می دهند.

پایداری و سادگی در استفاده

ویژگی و مشخصه ی یک رابط خوب، سادگی آن است. در اینجا منظور از سادگی کم کردن جزئیات و سادگی ظاهری نیست. منظور و هدف از بیان کلمه ی “سادگی” قابل دسترس بودن و آسان بودن محیط سایت برای استفاده‌ی کاربر است. کاربران باید به آسانی امکانات و بخش‌های مختلف سایت شما را پیدا کنند و برای استفاده از آنها احتیاج به نقشه نداشته باشند!

استفاده درست از رنگهای تضاد

استفاده‌ی درست از رنگهای درست می تواند یکی از مهم‌ترین عوامل و یا حتی مهم‌ترین عامل در جذب کاربر باشد.
هر رنگ مفهوم و احساس مربوط به خودش را دارد و استفاده‌ی درست و به جا از هر رنگ میتواند کاربران را نه یک دل، بلکه صد‌دل عاشق شما و سایتتان بکند! همچنین استفاده از تضاد میتواند کارساز باشد. چه تضاد میان رنگها و چه تضاد میان پررنگی و کم رنگی توجه کاربران را به سمت خودش جلب خواهد کرد.

رو به جلو حرکت کنید

به عنوان آخرین بخش از نکات مهم در طراحی تجربه کاربری سایت باید یک مفهوم کاملا واضح را یادآور شویم. از همه‌ی نکاتی که در بالا گفته شد استفاده کنید. همه‌ی آن ها، جزء به جزء در موفقیت شما تاثیر گذارند و می توانند کیفیت کار شما را زیر و رو کنند. 

همانطور که زندگی بیشتر ما به تجارب انلاین گره خورده است رابط کاربری برای بسیاری از فعالیت‌های روزانه مردم  روز به روز مهم‌تر می‌شود. تمرکز روی طراحی رابط کاربری به طراحان شانس تاثیرگذاری مثبت در بیشتر جنبه‌های زندگی‌شان را می‌دهد.

این مطلب با عنوان نکات مهم در طراحی تجربه کاربری سایت به پایان رسید.امیدواریم مفید واقع شده باشد.
لطفا ما را با نظرات خودتان همراهی و هدایت کنید تا با کیفیت بیشتری در خدمت شما باشیم.

آژانس خلاقیت وب پیشتاز با ارائه ی خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی در خدمت شماست. برای مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.