مارکتینگ چیست؟

نویسنده:
مدت زمان مطالعه: با موضوع: اشتراک گذاری:

مارکتینگ چیست ؟ سوالی که امروزه بسیاری از افراد صاحب کسب و کار نیازمند یادگیری هر چه سریع تر ان هستند تا بتوانند میزان فروش محصولات تولیدی بالا ببرند و خود را از خطر ورشکستگی نجات دهند. در ادامه گروه وب پیشتاز مقاله ای بسیار جامع در مورد مارکتینگ چیست فراهم کرده است که با خواندن آن به صورت کامل با مارکتینگ اشنا خواهید شد.

چهار سوال افراد تازه کار

امسال یعنی سال 98 وضعیت اقتصادی دچار بحران های خیلی زیادی شد که همین امر منجر به پناه اوردن بسیاری از شرکت ها به سمت دیجیتال مارکتینگ شد. اما چهار سوال برای افراد مبتدی در مورد دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که عبارتند از :

 • مارکتینگ دقیقا چیست ؟
 • کاربردهای مارکتینگ در بازاریابی نوین
 • مارکتینگ شمال چه حوزه هایی میشود ؟
 • ایا همه میتوانند از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنند ؟

مارکتینگ چیست ؟

مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال مفهوم گسترده‌ای است که تمامی اقدامات مرتبط با بازاریابی از طریق اینترنت و فناوری‌های الکترونیکی را در برمی‌گیرد. به بیان دیگر امروزه به لطف پیشرفت‌های روزافزون و لحظه‌ای تکنولوژی، امکان استفاده از اینترنت به راحتی در دسترس همه مردم قرار گرفته و هر روز بر کاربران این دنیای نسبتاً مجازی افزوده می‌شود.

چیزی که همیشه در بحث بازاریابی اهمیت داشته، برقراری ارتباط با مخاطب، یا به زبان خودمانی، چسباندن نان به تنور داغ در زمان و مکان مناسب بوده است. اگر بخواهیم همین سیاست را در دنیای مدرن پیاده کنیم، باید در اینترنت با مشتری ارتباط برقرار کنیم که وقت زیادی را در آن سپری می‌کند.
فهمیدیم که تکنولوژی شیوه زندگی را متحول کرده، پس دیگر بازاریابی سنتی دیگر هیچ کاربرد دیگری ندارد.

تفاوت بازاریابی دیجیتال با بازاریابی سنتی

بازاریابی دیجیتال همیشه از طریق رسانه ها صورت میگیرد که باعث میشود به تعداد مخاطب بسیار بیشتری دسترسی پیدا کرد و محصولاتی متناسب با نیاز های انها برایشان معرفی کرد اما بازایابی سنتی به هیچ وجه اینطور نیست.

انواع روش‌های بازاریابی دیجیتال

گزینه‌های زیادی برای بازاریابی دیجیتال وجود دارد که همه‌ی انها زیر دسته دو مورد زیر هستند :

 • بازاریابی دیجیتال در وب‌سایت
 • بازاریابی دیجیتال در شبکه های اجتماعی

که در زیر به توضیح همه انها پرداخته‌ایم.

راه اندازی یک وب‌ سایت

اولین گام، ایجاد یک وب‌سایت برای بازاریابی دیجیتال است. در طراحی سایت دو نکته وجود دارد:

 • ریسپانسیو بودن سایت
 • نوع بازاریابی در سایت
 • وجود صفحه فروش برای فروش محصولات
 • سئو و بهینه‌سازی سایت

ریسپانسیو بودن سایت

همیشه نباید موبایل ها و تبلت ها را نباید فراموش کرد زیرا امروزه بسیاری از مخاطبان با استفاده از موبایل
یا تبلت در اینترنت فعالیت میکنند.

نوع بازاریابی در سایت

شما برای معرفی محصولات خود میتوانید محتواهایی از نوع متنی یا ویدیویی و ... بکار بگیرید.

صفحه فروش

وب‌ سایت باید برای معرفی شرکت و محصولات آن چندین صفحه فرود (یا صفحه فروش) داشته باشد.

سئو و بهینه‌سازی سایت

سایتِ بدون سئو، مانند انسانی است که تهِ چاهی تاریک گیر افتاده و هرچقدر فریاد می‌زند کسی صدایش را نمی‌شنود.
همچنین برای رسیدن به رتبه اول گوگل و گرفتن رنک از گوگل باید سایتی سئو شده داشته باشید.

اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتری در مورد سئو دارید میتوانید مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

برای افزایش آگاهی مردم نسبت به برند و فروش، از شبکه‌های اجتماعی بهره‌برداری کنید.
با تعریف شخصیت یا به اصطلاح، پرسونای مشتری ایدئال، بررسی کنید که کدام شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی کسب‌وکار شما مناسب هستند و برای انتشار محتوا در آن شبکه ها یک تقویم انتشار تنظیم کنید.
فیسبوک, توییتر, لینکدین, اینستاگرام, پینترست و.... نمونه‌هایی از شبکه‌های اجتماعی هستند.

وظایف بازاریاب دیجیتال

بازاریاب‌های دیجیتال مسئول ایجاد و افزایش آگاهی نسبت به برند و تولید مشتری از طریق همه کانال‌های دیجیتالی موجود (رایگان و پولی) هستند که در دسترس کسب‌وکار قرار دارد. از جمله این کانال‌ها را در بالا برای شما شرح داده ایم.

معمولاً بازاریاب‌های دیجیتال برای هر کانال روی یک شاخص کلیدی عملکرد متفاوت تمرکز می‌کنند تا بتوانند عملکرد شرکت در هر مورد را به درستی سنجیده و ارزیابی کنند. امروزه سِمَت‌های مرتبط با بازاریابی دیجیتال متعددی را می‌توان در هر شرکت تعریف کرد. در شرکت‌های کوچک یک نفر می‌تواند مسئولیت اجرای بسیاری از تاکتیک هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را بر عهده بگیرد، اما در شرکت‌های بزرگ برای این تاکتیک‌ها چندین کارشناس در نظر گرفته می‌شود که هر یک از آن‌ها فقط روی یک یا دو کانال دیجیتال خاص تمرکز دارند. در کل سه کارشناس بازاریاب‌ دیجیتال وجود دارد که عبارتند از:

 • مدیر سئو
 • کارشناس بازاریابی محتوایی
 • هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی

مدیر سئو

به طور خلاصه، وظیفه و هدف مدیران سئو کسب رتبه برای کلمات کلیدی مناسب در صفحات نتایج جستجوی موتورهای جستجو است. فرد شاغل در این سمَت با استفاده از روش‌های مختلف بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو یا همان سئو، معمولاً به طور مستقیم با تولیدکنندگان محتوا همکاری می‌کند تا اطمینان حاصل شود که محتوای تولیدشده در موتورهای جستجو و به‌خصوص گوگل عملکرد خوبی خواهد داشت.

کارشناس بازاریابی محتوایی

کارشناسان بازاریابی محتوا مسئولان تولید و انتشار محتوای دیجیتال هستند. آنها همیشه تقویم تولید و نشر محتوا را زیر نظر دارند و تلاش می‌کنند تا انواع مختلفی از محتوا را در استراتژی‌های بازاریابی خود بگنجانند. این کارشناسان با هدف کسب اطمینان از هماهنگی محتوا با محصولات و خدماتی که توسط کسب‌وکار ارائه می‌شود، غالباً با کارکنان سایر بخش‌ها تعامل نزدیکی دارند.

هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی

هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی کسی است که انتخاب و مدیریت نرم‌افزاری که امکان درک رفتار مشتریان و سنجش رشد کسب‌وکار را برای تیم بازاریابی فراهم می‌کند را، برعهده دارد. از آنجایی‌که بسیاری از فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی که در بالا به آن‌ها اشاره شد معمولاً به شکل مجزا و به صورت جداگانه انجام می‌گیرند، وجود کسی که بتواند این اقدامات دیجیتال را در قالب کمپین‌های مختلف دسته‌بندی کرده و عملکرد هر کمپین را زیر نظر بگیرد، ضروری است.

در آخر

آنچه که در اینجا به عنوان دیجیتال مارکتینگ چیست ذکر شد، خلاصه‌ای از چیزهایی است که یک استراتژی بازاریابی دیجیتال باید شامل آن‌ها باشد. اگر کسب‌وکار کوچکی دارید و منابع موجود بسیار محدود است، شاید قادر به اجرای تمامی این مراحل نباشید. در این‌صورت باید یک رویکرد مرحله‌به‌مرحله داشته باشید و با وب‌سایت، سئو و بازاریابی محتوا شروع کنید. پس از مدتی شاهد افزایش ترافیک و درآمد خواهید بود و سپس می‌توانید ابزارها و روش‌های دیگری را هم به استراتژی بازاریابی دیجیتال خود اضافه کنید.

جهت راهنمایی و سفارش پروژه دیجیتال مارکتینگ میتوانید با مشاورین گروه وب پیشتاز در ارتباط باشید.