تغییر نام وبمستر تولز به سرچ کنسول

نویسنده:
مدت زمان مطالعه: با موضوع: اشتراک گذاری:

تغییر نام وبمستر تولز به سرچ کنسول گوگل به10سال پیش برمیگردد.این ابزار مقیاس های اندازه گیری و ابزار های متفاوتی را برای مدیران سایت ها فراهم می کند تا مدیریت بهتری بر عملکرد سایت خود و روند پیشرفت آن داشته باشند.در پاسخ به این سؤال که گوگل وبمستر تولز چه کار می‌کند و به چه دردی می‌خورد بایستی گفت که این ابزار آنلاین به کلیه وب مسترها، صاحبین کسب و کارهای آنلاین و طراحان سایت کمک می‌کند تا اطلاعات جامع و دقیقی در ارتباط با سایت خود، کلمات کلیدی مورد استفاده در سایت، نتایج جستجوی کاربران گوگل، اطلاعات مرتبط با سایت مپ و … به دست آورند.

تغییر نام وبمستر تولز به سرچ کنسول

اینکه چرا مدیران شرکت گوگل دست به چنین اقدامی زده و نام این ابزار را به گوگل سرچ کنسول تغییر داده‌اند را باید از زبان مدیران خود این شرکت شنید. به گفته ایشان، دلیل اصلی این تغییر نام و برند این بوده تا شرکت گوگل بتواند علاوه بر وبمسترها، بازاریاب ها، برنامه نویسان، طراحان، توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایل، کارشناسان سئو و همچنین صاحبین کسب و کارهای کوچک را هم مخاطب خود قرار دهد. به غیر این نام این خدمت آنلاین گوگل، هیچ چیز دیگری تغییر نیافته است اما این در حالی است که هر روزه ویژگی‌های جدید به این ابزار بسیار مفید و کارآمد اضافه می گردد.

URL گوگل سرچ کنسول همان مسیری است که برای گوگل وبمستر تولز در نظر گرفته شده بود اما در عین حال شرکت گوگل یک URL کوتاه شده به آدرس g.co/SearchConsole را هم در اختیار کاربران قرار داده است. اگر علاقمند به این حوزه هستید، تا چند هفته آینده هر چند روز یک بار سری به این ابزار آنلاین گوگل بزنید چرا که مدیر دپارتمان گوگل سرچ کنسول اظهار داشته که در هفته‌های آتی تغییرات قابل توجهی در این ابزار صورت خواهد گرفت.

سرچ کنسول

کاربران زیادی از جمله برنامه نویسان، طراحان، توسعه دهندگان نرم افزار، مدیران سایت، بازاریابان اینترنتی و… از ابزار وب مستر استفاده می کنند. ابزار Search Console نسخه کامل تری از وبمستر گوگل است و برای هرکسی که به گوگل و الگوریتم های جستجو اهمیت میدهد مورد استفاده خواهد بود.

کاربرد و استفاده سرچ کنسول

ابزار جدید گوگل به نام سرچ کنسول با رویکردی متفاوت و نگاهی عمومی تر راه اندازی شده است. در نگاه اول ممکن است تفاوت خاصی در عملکرد آن مشاهده نکنید ولی امکانات بسیاری به آن اضافه شده تا این ابزار قدرتمند دیگر به یک ابزار برای مدیران سایت ها محدود نشود و افراد بیشتری مانند برنامه نویسان موبایل بتوانند از آن بهره بگیرند.
از آنجا که یکی از قابلیت‏های جدید سرچ کنسول تعیین چگونگی ایندکس محتوای نرم افزار موبایل توسط گوگل است، لذا توسعه دهنده ‏های نرم افزارهای اندرویدی از طریق آن می‏توانند متوجه ایندکس شدن محتوای برنامه اندروید در نتایج جستجوی گوگل شوند. همچنین از طریق این ابزار می‏توان صفحات جذاب برای کاربران را تشخیص داد.
هدف از سرچ کنسول ارائه ابزاری جامع از اطلاعات درمورد جستجو و مسائل مربوط به آن می باشد.

ابزار سرچ کنسول گوگل چیست؟

اگر شما یک توسعه دهنده نرم افزارهای اندرویدی باشید قطعا برایتان جالب است که بدانید کدام یک از محتوای برنامه اندروید شما در نتایج گوگل ایندکس گذاری شده است و کدام یک از صفحات برنامه اندروید شما برای کاربران جذاب‌تر است یا کدام صفحات در عمل با مشکل مواجه می شوند. یکی از قابلیت های جدید سرچ کنسول مشخص نمودن چگونگی ایندکس محتوای نرم افزار موبایل توسط گوگل است.

دلایل تغییر نام وبمستر گوگل به سرچ کنسول

گفتیم گوگل هیچ دلیل قاطعی در تبدیل وبمستر گوگل به سرچ کنسول مشخص نکرده است، اما براساس بررسی‏های انجام شده توسط کارشناسان می‏توان موارد زیر را ذکر کرد:

  • قابلیت سرچ کنسول برای بررسی کارایی وب سایت در صفحه اول گوگل
  • حصول اطمینان از دسترس بودن محتویات وب سایت توسط گوگل
  • حذف صفحاتی که وبمستر علاقه ای برای نمایش آنها ندارد
  • قابلیت مشاهده تعداد کلیک‏هایی که از صفحه نتایج گوگل بر روی صفحات وب سایت انجام می‏شود
  • تجزیه و تحلیل محتوای اسپم شده توسط گوگل
  • بررسی جستجوهایی که موجب شده تا صفحات وب سایت در نتایج گوگل قابل مشاهده باشد
  • بررسی جستجو‏هایی که موجب افزایش ترافیک سایت شده است
  • بررسی صحت و درستی قیمت‏ها، توضیحات و اتفاقات در صفحه نتایج گوگل
  • بررسی کارایی وب سایت در گوشی‏های هوشمند

ثبت برنامه اندرویدی در سرچ کنسول گوگل

ابزار سرچ کنسول را باز کنید و نام برنامه اندروید خود را وارد کنید. به طور مثال آدرس (android-app://com.webpishtaz.) توجه داشته باشید که داده ها در این ابزار فقط به صاحبان نرم افزار نشان داده می شود.پس باید از اکانت گوگل پلی استفاده کنید تا Search Console متوجه شود شما اجازه دسترسی به برنامه اندروید را دارید. اگر دسترسی ار طریق گوگل پلی ممکن نشد گزینه verify را انتخاب کنید.
با استفاده از ابزار سرچ کنسول سایت خود را به برنامه اندروید وصل کنید.
ارتباط سایت با برنامه اندروید عملی ضروری می باشد چرا که این ارتباط باعث می شود موتور های جستجو ایندکس گذاری بهتری روی برنامه شما داشته باشند و موتور های جستجو محتوای برنامه شما را بهتر درک کنند و رتبه بهتری به برنامه اندروید شما بدهند. البته این کار تنها برای برنامه هایی که بصورت آنلاین و در قالب یک سایت تهیه میشوند مورد استفاده خواهد بود مانند اینستاگرام یا دیوار.

ابزار Search Analytic report گوگل اطلاعات جزئی زیادی را برای شما فراهم می کند. به وسیله ابزار Search Analytic report می توانید ترافیک سایت خود را مشاهده کنید و دسته بندی ها روی داده ها را برحسب منطقه،تاریخ، دستگاه و … انجام دهید. همچنین می توانید داده ها را برحسب تعداد کلیک ها و مقیاس های دیگر مانند impressions،ctr و … فیلتر کنید.

برنامه اندروید در سرچ کنسول گوگل

اگر محتوای مورد نظر شما و محتوایی که در موتور های جستجو نشان داده می شود یکی نباشد باید هدف گذاری خود را تغییر دهید چرا که محتوای مورد نظر ممکن است برای کاربران جذاب نباشد و یا در دسترس کاربران نباشد. گوگل به تازگی الگوریتم خود را به گونه ای تغییر داده است که در نتایج جستجو پیشنهاداتی از صفحات داخلی نرم افزارهای اندرویدی نیز ارائه میدهد و همین امر میتواند شانس شما را برای جذب بازدیدکننده بیشتر افزایش دهد.
مطمئن شوید کهاگر موتور های جستجو گوگل هنگام ایندکس گذاری برنامه با مشکل مواجه شوند نمی توانند لینک های پیوندی تو در تو را در نتایج موتور های جستجو نشان دهند. ابزار Crawl Errors report که در سرچ کنسول وجود دارد می تواند نوع و تعداد خطا هایی که موتور های جستجو گوگل کشف می کنند را به ما نشان دهند.

در آینده اطلاعات و مقالات تکمیلی برای امکانات جدید این سیستم و نحوه کار با آنها از طریق بخش مقالات وب پیشتاز ارائه خواهد شد. لطفا نظرات خود را در مورد تغییرات گوگل و امکانات جدید این سیستم در بخش نظرات همین مقاله مطرح نمایید.