افزایش سرعت با حافظه کش مرورگر

نویسنده:
مدت زمان مطالعه: با موضوع: اشتراک گذاری:

افزایش سرعت با حافظه کش مرورگر یکی از حیاتی ترین مواردی است که صاحبان سایت های مختلف برای آن اهمیت ویژه ای قائل اند. خب قاعدتاً همه به دنبال همین هستند چون افزایش سرعت بارگذاری سایت منجر می شود که ربات های گوگل به سایت شما امتیاز دهند که همین امر باعث افزایش رتبه سایت شما در اینترنت می شود. اگر هم از افرادی شنیدید که اصطلاح Browser Caching را بکار بردند منظور همین افزایش سرعت با حافظه کش مرورگر است. یعنی :

افزایش سرعت آپلود صفحات بوسیله ذخیره فایل‌های پر استفاده بر روی مرورگر کاربران

حال سوالی پیش می‌آید که چگونه این کار را انجام دهیم؟ در پایین وب پیشتاز بصورت کامل توضیح داده است.

عملکرد افزایش سرعت با حافظه کش مرورگر چگونه است؟

هر دفعه ای که مرورگر شما صفحه ای را بارگذاری می کند تمام فایل های موجود در آن صفحه را دانلود می کند (دقت کنید که در این جا منظورمان همه ی فایل های یک سایت است یعنی CSS، HTML، javascript و تصاویر ) که در اینجا دو حالت پیش می آید:

  • اولی اینکه برخی از صفحات فایل‌های کمی در خود دارند و حجم آن‌ها به چندیدن کیلوبایت نمیرسد.
  • دوم عکس حالت اول است یعنی صفحاتی که فایل‌های زیادی شامل میشود و حجم آنها تا چند مگابایت میرسد.

خب اینجاست افزایش سرعت با حافظه کش مرورگر به داد شما میرسد.

با استفاده از حافظه کش مرورگر میشه تعداد زیادی از این فایل ها را بر روی مرورگر کاربران ذخیره کرد. یعنی دیگر لازم نیست برای دانلود یک فایل یا آپلود کردن صفحات یک درخواست جداکانه به سرور ارسال شود. به صورت واضح تر اگر بگویم کاربر پس از اولین بازدید از سایت همانند دفعات قبل از آنها زمان می گیرد ولی برای بار دوم که به سایت شما می آید تعداد زیادی از ان فایل ها را از حافظه مرورگر کش می گیرد که باعث می شود سرعت آپلود سایت به شدت بالا رود و همچنین حجم فایل‌های دانلودی توسط مرورگر و تعداد درخواست‌های ارسالی به سرور شما کاهش می‌یابد که موجب افزایش سرعت بارگذاری سایت شما می‌گردد.

چه طور از حافظه کش مرورگر استفاده کنیم؟

خیلی ساده است. اصلا به خودتون سخت نگیرید فقط کافیه چند نکته زیر رو پیش برید.
اول به سراغ فایل‌های هدر HTTP برید. یعنی اونها رو باید تغییر بدید و تاریخ انقضا تعریف کنید.
گام دوم بایستی فایل htaccess. خود را در ریشه اصلی‌هاست پیدا کرد. شما میتونید با هر ویرایشگری اونو تغییر بدید.

نکته: حتما باید با توجه به نوع فایل و زمان تغییر در آن تاریخ انقضا را مشخص کرد، برای فایل‌هایی که بیشتر آپدیت و تغییر دارند تاریخ انقضای کمتری در نظر بگیرید.

همچنین همیشه تاریخ تعیین شده را بیشتر از یک سال و کمتر از یک ماه قرار ندهید.

اگر تازه کار هستید شاید کمی این توضیحات برای شما کافی نباشد، پس اگر سوالی داشتید می توانید از کارشناسان وب پیشتاز کمک بگیرید.

اگر از از حافظه کش مرورگر به درستی استفاده کنید سرعت لود صفحات سایت را به شدت کاهش میدهد و همچنین امتیاز بیشتری در سایت هایی مثل جی تی متریکس و گوگل پیج اسپید می گیرید.

افزونه وردپرسی W3 Total Cache

خیلی اوقات پیش می آید که کاربرانی به دنبال یک افزونه کاربردی برای کش وردپرس و افزایش سرعت سایت خود هستند گزینه ی مناسبی است .
در مخزن وردپرس این افزونه به صورت کاملا رایگان قرار دارد که میتوانید آن را فعال کنید.

نصب و راه اندازی افزونه W3 Total Cache

اول در بخش پیشخوان وردپرس شروع به نصب و فعال‌سازی افزونه در سایت وردپرسی خود کنید بعد از نصب به قسمت Performance بروید و در آنجا گزینه های مختلف تنظیمات در دسترس شما خواهد بود که می توانید متناسب با نیاز شخصی خود این گزینه ها را تغییر داده و کار استفاده از کش وردپرس خود را اغاز کنید.

در این افزونه گزینه هایی برای اعمال کش وجود دارند که عبارتند از :

  • General Settings
  • Preview mode
  • Page Cache
  • Minify
  • Database Cache
  • Object Cache
  • Browser Cache

General Settings

همون طور که از اسمش پیداست میتوان تنظیمات اولیه را در این افزونه فعال کنید.

Preview mode

بعد از اعمال تنظیمات از این گزینه میتوانید پیش نمایشی از آن در سایت خود ببینید.

Page Cache

این قسمت مربوط به تنظیمات کش صفحات وردپرس است که به افزایش سرعت بارگذاری آن کمک می‌کند.

Minify

برای بهینه‌سازی و فشرده‌سازی کدهای سایت باید از این بخش استفاده کنید و در نظر بگیرید پس از فعال سازی باید سایت خود را بررسی کنید تا با مشکل مواجه نشده باشد. پس از اتمام کار نتیجه فوق العاده آن در افزایش سرعت را خواهید دید.

Database Cache

این بخش هم مربوط به بانک اطلاعاتی هاست است و با فعال‌سازی آن می‌توانید سرعت سایت خود را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید و با این‌کار به کاهش زمان بارگذاری سایت کمک کنید.

Object Cache

این بخش مربوط به ذخیره‌سازی حافظه کش برای اجزای مختلف سایت است

Browser Cache

خیلی اوقات پیش میاد کاربران نتوانند تغییرات اعمال شده در سایت را مشاهده کنند اما اگر به درستی استفاده شود، در سرعت بارگذاری سایت تاثیر بسیار زیادی دارد.