آموزش لینک سازی

نویسنده:
مدت زمان مطالعه: با موضوع: اشتراک گذاری:

لینک سازی یا لینک بیلدینگ که از عبارت انگلیسی Link Building دریافت شده است به مجموعه فعالیت های شما جهت کسب بک لینک های معتبر از صفحات اینترنتی جهت ارتقای جایگاه خود در نتایج گوگل گفته میشود. با ساخت لینک ها برای یک سایت می توان آنرا به عنوان سایتی مهم در نظر گوگل جلوه داد. گوگل با استفاده از لینک های داده شده به یک صفحه به میزان اهمیت آن صفحه پی می برد، با استفاده از لینک سازی می توانید به بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو کمک کنید. 

لینک داخلی یا لینک سازی داخلی چیست؟

اگر با مفهوم لینک داخلی آشنایی ندارید باید به شما بگویم لینک داخلی، لینکی است که یکی از صفحات وب سایت تان را به صفحه ای دیگر از وب سایت تان متصل می کند. هر وب سایتی که بیشتر از یک صفحه دارد، صفحات خود را به این شکل به یکدیگر متصل می کند.

مزایای لینک سازی داخلی عبارتند از:

  • ساخت لینک داخلی به ایندکس شدن وب سایت کمک می کند.ربات های خزنده گوگل (Crawlers) برای یافتن و ایندکس کردن وب سایت ها، لینک های موجود در اینترنت را دنبال می کنند.
  • ربات های گوگل با دنبال کردن لینک ها، صفحات وب سایت ها را یافته و ایندکس می کنند.
  • باید بدانید گوگل همواره به دنبال محتوای جدید در اینترنت است. اگر محتواهای وب سایت شما به خوبی به یکدیگر لینک شده باشند، مطمئناً عمل خزیدن برای گوگل سریع تر خواهد بود.
  • ساخت لینک داخلی، قدرت وب سایت را به صفحات داخلی منتقل می کند.

آیا لینک سازی داخلی باعث ایندکس بهتر مطالب شما می‌شود؟

شاید با خودتان فکر کنید که لینک سازی داخلی نمی‌تواند ارتباط خاصی با ایندکس شدن مطالب سایتتان داشته باشد ولی در عمل، این کار می‌تواند باعث ایندکس سریع تر مطالب شود. الگوریتم گوگل بدین صورت است که وقتی یک صفحه ایندکس می‌شود، لینک های موجود در آن صفحه نیز بررسی می‌شوند و در صورتی که ایندکس نشده باشد، آن را ایندکس می‌کند. بدین صورت، سایر مطالب شما نیز ایندکس می‌شوند و مطالب ایندکس شده شما بیشتر می‌شود.

تکنیک های لینک سازی داخلی

آپدیت منظم سایت: یکی از موارد مهم در سئو داخلی، آپدیت منظم سایت با مطالب مفید می‌باشد که در مطالب، اصول لینک سازی داخلی رعایت شده باشد.
داشتن مقاله: بهترین راه برای لینک سازی داخلی، از طریق مقالات سایت شماست که توسط آن ها می‌توانید عمل لینک سازی داخلی را به بهترین شکل انجام دهید.
لینک دادن از مقاله طولانی به مقاله طولانی: سعی کنید در مقالات طولانی خود، برای موارد مختلف ممکن، به مطالب طولانی دیگر لینک دهید، با این کار زمان ماندن کاربر در سایتتان به طور چشم گیری افزایش می‌یابد.
به پست های قدیمی خود لینک دهید: گوگل همواره به این مورد توجه ویژه ای دارد و این موضوع می‌تواند باعث بهبود سئو داخلی سایتتان شود.
استفاده به اندازه از لینک: استفاده بیش از حد از لینک برای صفحات مختلف، نتیجه خوش آیندی نخواهد داشت. همیشه سعی کنید تعداد لینک های موجود در مطالبتان به حدی باشد که باعث نشود گوگل کل مطلب شما را اسپم فرض کند. تعداد لینک ها باید طوری باشند که کاربر هنگام مشاهده آنها، اذیت نشود.
عدم استفاده از بک لینک های nofollow: در لینک سازی داخلی هیچ گاه از nofollow برای لینک های داخلی خودتان استفاده نکنید.
لینک دهی به صفحات محبوب: سعی کنید صفحاتی که کاربران بسیار می‌پسندند را پیدا کنید و در مطالبتان به آن ها لینک دهید. این کار نیز یکی دیگر از تکنیک ها برای نگه داشتن هرچه بیشتر کاربر در سایتتان می‌باشد.
استفاده از انکرتکست ها: این مورد نیز یکی از تکنیک های خوب لینک سازی داخلی است. انکرتکست ها همانطور که پیش از این گفتیم، کلمه هایی هستند که به صفحات دیگر لینک می‌شوند.

انکر تکست anchor text چیست؟

انکر تکست همان کلماتی است که به صفحه دیگر لینک می شود. به زبان ساده تر می توان گفت کلمات انتخاب شده و لینک شده را anchor text می گویند. کلماتی که به‌طور معمول در متن با تغییر رنگ همراه هستند و یا خطی به عنوان جلب توجه و مهم تر جلوه دادن کلمه زیر کلمه می افتد انکر تکست ها هستند و با کلیک کردن روی آن به صفحه ی جدیدی می رویم.

زمانی که شما برای لینک داخلی خود انکر تکست تعریف می کنید، ارزش لینک داخلی تان افزایش پیدا می کند. در واقع انکر تکست ها با اضافه کردن کلمات کلیدی و محتوا به لینک، ارزش لینک را ارتقا می دهند.

هر چه سایت شما از صفحات خروج (Exit Page) کمتری برخوردار باشد برای گوگل محبوب تر خواهید شد. با استفاده از انواع روش های لینک سازی داخلی و هم چنین لینک سازی خارجی بن‌بست ها را از سایت خود حذف خواهید کرد.

انواع لینک سازی داخلی :

لینک سازی دستی داخلی یا لینک سازی در داخل محتوا

اگر بدون افزونه و کد نویسی لینک سازی داخلی انجام شود به لینک های تولید شده در مقالات، (لینک سازی دستیِ داخلی) می گویند.
لینک هایی که خودتان می سازید و به دیگر مطالب مرتبط سایتتان لینک می کنید از جمله این لینک ها هستند که با استفاده از آن ها به کاربرانتان می فهمانید که در این حوزه اطلاعات بیشتری در سایت دارید که می توانند به آنها نیز مراجعه کنند. این نوع لینک سازی تأثیر بسیار خوبی بر روی گوگل و بازدید دیگر صفحات توسط کاربران دارد.

لینک سازی عکس ها

لینک سازی تصویری برای معرفی عکس و موضوع عکس ها به گوگل استفاده می شود و اگر از تگ Alt برای عکس ها استفاده کنید برای سئو سایت شما مفید است. تگ Alt کمک می کند که اگر کاربر شما به هر دلیلی نتوانست عکس را لود کند با استفاده از متنی که در این عکس به عنوان موضوع قرار داده اید متوجه شود که چه عکسی را نتوانسته مشاهده کند. دلیل اصلی استفاده از تگ Alt شناسایی عکس با عنوان وارد شده به گوگل است. مثلا اگر عکسی در رابطه با طبیعت در سایت بگذاریم و در Alt تصویر بنویسیم گردشگری در جنگل گوگل متوجه می شود که این عکس به چه چیزی اشاره دارد.
با این حال می توان گفت تأثیر لینک سازی با عکس به اندازه ی لینک سازی متنی نیست و شما صرفاً برای انجام موارد سئو داخلی (On Page Seo) باید برای متن ها لینک سازی انجام دهید.

لینک سازی در صفحه اول سایت

مهم ترین صفحه هر سایت، صفحه اصلی آن است. اگر صفحه اصلی سایت را صرفاً جهت افزایش درآمد و معرفی هر آنچه فقط برای شما سودآور است طراحی کنید و به فکر ارتباط برقرار کردن کاربر با سایت خود نباشید باعث نابودی سایتتان می شوید.

صفحه اصلی سایت شما از اهمیت و امتیاز بالایی برخوردار است و همین موضوع باعث می شود، لینک هایی که در صفحه اصلی سایت شما قرار می گیرد،‌ اهمیت بسیار بالایی داشته باشد و رتبه صفحات لینک شده برای انکر تکست آن لینک در گوگل افزایش یابد.

صفحه اصلی سایت باید دارای دسته بندی مرتب و ساختار یافته باشد. مقالات، محصولات، درباره ما و تماس با ما، هر کدام نیازمند صفحه ای مجزا هستند که لینک های هر صفحه باید در هدر یا فوتر صفحه ی اصلی سایت قرار گیرد. با توجه به این موضوع که در هر صفحه ی داخلی نیز هدر و فوتر سرجای خود ثابت هستند این گزینه ها همیشه در دسترس کاربر قرار خواهند داشت و از طرف دیگر نیز تکرار این بخش ها در دیگر صفحات باعث می شود اعتبار صفحه اصلی نیز متمرکز به لینک های داخلی محتوای آن شود.

لینک سازی در منو

کلمات کلیدی سایتتان را بررسی کنید اگر هر کلمه، صفحه هدف (Landing Page) مخصوص به خودش را ندارد، برای آن ها صفحه ای مجزا بسازید. لینک سازی در منوی سایت های فروشگاهی بسیار اهمیت دارد. بطور مثال سایت فروش موبایل باید در منو از کلمه ی کلیدی برندهای موبایل استفاده کرده باشد و عملیات سئو نیز روی این صفحات انجام شده باشد تا کاربر به راحتی به صفحه ی هدف مربوط به آن برند (Landing Page) وارد شود و برای سایت شما افزایش رتبه و بازدید داشته باشد. کلماتی که برای منو انتخاب می کنید روی سئو سایت نیز بسیار اهمیت دارند و گوگل به این کلمات توجه بیشتری نشان می دهد. زیرا این کلمات دقیقا کلماتی هستند که با درست انتخاب کردن و درست قرار دادن آن ها در منو بیشترین ورودی سایت خود را برایشان اختصاص خواهید داد.